stronazatysiac.pl

Blog w tematyce biznesu, finansów i pracy.

BiznesFinanse

Czy dochód pasywny jest dla każdego?

Czy dochód pasywny jest dla każdego?

Dochód pasywny oznacza taki dochód, który uzyskuje się mimo braku bieżącego zaangażowania. Jest czerpaniem zysków ze swojej pracy jeszcze długo po zakończeniu jej wykonywania. Dochody pasywne mogą być osiągane z wielu różnych źródeł. Nie zawsze oznaczają tak samo duże pieniądze. Dla niektórych dochód pasywny to niewielka część pieniędzy, która miesięcznie zasila ich konto. Osoby, które osiągają duże pieniądze i mogą sobie pozwolić na prowadzenie życia z dochodu pasywnego to rentierzy.

Najprostsze sposoby na osiąganie dochodu pasywnego

Każda osoba, która prowadzi własny biznes zarabia, bo wykonuje konkretną pracę. Sprzeda swoje usługi – zarobi. Gdy nie ma klientów – nie osiąga dochodu. To sprawia, że niemalże non stop musi być aktywna zawodowo i często obawia się wziąć nawet krótki urlop, by nie stracić finansowej płynności.

Dobrze, gdy wtedy pomyśli o pasywnym źródle dochodu, który pozwoli przy okazji zbudować finansowe zaplecze. Dla twórców internetowych doskonałym źródłem pasywnych dochodów są kursy i ebooki. Raz nagrany kurs może sprzedawać się przez kolejne lata. Podobnie jest z książką. Oczywiście od czasu do czasu konieczna jest forma reklamy albo stworzenie dodatkowej promocji, by przypomnieć o swoim produkcie, ale nie trzeba opracowywać produktu na nowo.

Artyści czerpią dochód pasywny z praw autorskich. Na pewno każdy potrafi wymienić chociaż jednego wykonawcę, który nagrał jedną piosenkę a czerpie z niej dochody przez całe życie. Autorzy książek mogą sprzedawać prawa do stworzenia ekranizacji, następnie prawa do stworzenia gry albo gadżetów związanych z jej bohaterami. To wszystko stanowi dla nich źródło pasywnego dochodu.

Popularną formą czerpania pasywnego dochodu jest inwestycja w nieruchomości. Wymaga sporego kapitału, ale jeszcze kilka lat temu powszechne było kupowanie mieszkania na kredyt i spłacania go z kwot uzyskanych w ramach wynajmu. Jeśli ktoś myśli o mniejszej skali – może wybudować kilka garaży na własnym terenie i wynająć je mieszkańcom pobliskiego osiedla. Inwestuje raz a potem czerpie zyski.

Niewiele mam i niewiele umiem, ale też chcę zarabiać

Mogłoby się wydawać, że dochód pasywny mogą osiągać tylko ludzie bardzo zdolni albo bardzo bogaci. Oczywiście tacy najpewniej zarobią najwięcej, ale nie jest tak, że przysłowiowy szaraczek nie ma szans na czerpanie zysku bez bieżącego nakładu pracy. Napracować się trzeba, ale głównie na początku.

Właściciele nieruchomości położonych w atrakcyjnych miejscach mogą czerpać dochód z banerów reklamowych. Nie będą to wielkie pieniądze, ale też nie trzeba się mocno napracować przy jego powstawaniu.

Osoby, które dobrze piszą i prowadzą bloga, mogą zarabiać na programach partnerskich. Wiele z nich nie ma świadomości tego, że ze swojej działalności mogą czerpać dodatkowe zyski.

Dochód pasywny to źródło pieniędzy dla ludzi, którym chce się coś zmienić w swoim życiu. Muszą podjąć konkretną, czasem bardzo odważną, decyzję. Najpierw muszą się napracować a potem mogą odcinać kupony. W życiu naprawdę nie ma nic za darmo. Osoby, które mają dochód pasywny musiały najpierw sporo poświęcić, by móc go osiągnąć. Warto inspirować się najlepszymi i powoli budować swoje małe imperium.

Udostępnij