stronazatysiac.pl

Blog w tematyce biznesu, finansów i pracy.

BiznesRozwój osobisty

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z najważniejszych, a zarazem najbardziej stresujących etapów rekrutacji. Odpowiednie przygotowanie się do rozmowy z rekruterem może pomóc w opanowaniu zdenerwowania, znacznie zwiększając szansę na zdobycie wymarzonego zatrudnienia.

Jak przygotować się do rozmowy o pracę – poznanie profilu firmy

Przygotowania do rozmowy o pracę warto rozpocząć od dokładnego zapoznania się z profilem i działalnością firmy – rekruter poszukuje osób podchodzących do danego stanowiska na poważnie, nieposiadanie podstawowych informacji o firmie mogłoby więc stanowić oznakę ignorancji.

Dodatkowo przed stawieniem się na rozmowę o pracę warto bardzo dokładanie zapoznać się z opisem danego stanowiska – poznanie najważniejszych szczegółów oferty pomoże w lepszym przygotowaniu się do rozmowy.

Pytania na rozmowie rekrutacyjnej – jak się przygotować?

Wśród pytań, które mogą pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej można znaleźć między innymi pytanie o doświadczenie zawodowe. Bardzo często osoba przeprowadzająca rozmowę zapyta o największe wyzwania poprzedniego stanowiska, a także o powód zmiany pracy.

Oprócz tego pytania na rozmowie rekrutacyjnej mogą dotyczyć także słabych i mocnych stron kandydata oraz umiejętności pracy w zespole. Na rozmowie o pracę może pojawić się także pytanie o predyspozycje do pracy pod presją czasu czy umiejętność skutecznego radzenia sobie ze stresem. Wśród standardowych pytań rekrutera może pojawić się także kwestia zarobków.

Dodatkowo rekruter prawdopodobnie zapyta także o to, dlaczego kandydat wybrał akurat właśnie to stanowisko – w przypadku pytania tego typu warto postarać się o przygotowanie konkretnej odpowiedzi, która pokaże profesjonalizm i zaangażowanie kandydata.

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – cele zawodowe

Oprócz pytań dotyczących doświadczenia i umiejętności na rozmowie rekrutacyjnej z pewnością zostaną poruszone także kwestie dotyczące aspiracji zawodowych kandydata. Warto pamiętać o tym, że osoby o jasno określonych celach będą postrzegane jako bardziej zmotywowane, dodatkowo wypadną zdecydowanie bardziej profesjonalnie niż osoby nieposiadające zawodowych priorytetów.

Cele zawodowe opisane przez kandydata na pracownika powinny wiązać się z rozwojem i głównymi założeniami firmy – w tym miejscu przyda się wiedza dotycząca działalności oraz możliwości rozwoju oferowanych przez danego pracodawcę.

Pytanie o zarobki – co odpowiedzieć?

Pytanie o wysokość zarobków to jedno z najbardziej kłopotliwych zagadnień – bardzo często kandydat na pracownika nie wie jak na nie odpowiedzieć, znacznie zawyżając lub zaniżając własne oczekiwania.

Warto pamiętać o tym, że oczekiwania dotyczące wysokości zarobków powinny zostać dopasowane między innymi do umiejętności kandydata. Dobrym pomysłem może okazać się przeanalizowanie wysokości zarobków osób zatrudnionych na podobnych stanowiskach – informacje tego typu można z łatwością znaleźć w sieci.

Jaki strój na rozmowe rekrutacyjną?

Wybierając strój na rozmowę kwalifikacyjną warto pamiętać o tym, że okazja tego typu wymaga przestrzegania kilku ważnych zasad. Po pierwsze ubranie na rozmowę rekrutacyjną powinno być eleganckie i schludne – pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, warto zadbać więc o to, by było ono jak najlepsze.

Dobierając strój na rozmowę z potencjalnym pracodawcą warto postawić na stonowane kolory oraz proste kroje, które doskonale podkreślą profesjonalny wizerunek kandydata. Warto pamiętać także o zachowaniu umiaru jeżeli chodzi o dodatki, ograniczając ilość ekstrawaganckich ozdób do minimum.

Udostępnij