stronazatysiac.pl

Blog w tematyce biznesu, finansów i pracy.

PracaRozwój osobisty

Motywacja do pracy i i jej tajniki

Motywacja do pracy i i jej tajniki

Chyba każdy menadżer chciałby znać czynniki motywujące do pracy ludzi w jego zespole. To zupełnie zrozumiałe, ponieważ odkrycie tych czynników może pomóc w skutecznym zarządzaniu zespołem, który będzie realizował cele i zadania. Co zwykle motywuje ludzi do działania? Jakie gratyfikacje wpływają najmocniej? Poniżej kilka podpowiedzi i wskazówek od osób zajmujących się psychologią i zarządzaniem.

Motywacja do pracy

Słowo „motywacja” jest jednym z częściej używanych przez psychologów, coachów oraz osoby zajmujące się przywództwem. O motywacji mówimy nie tylko w kontekście pracy, ale też pasji, hobby, nauki czy szeroko rozumianego rozwoju. Czym ona jest? Prostymi słowami można określić ją jako siłę kierującą człowieka do tego, aby dążył do celu, który jest dla niego istotny i nie ustawał przez dłuższy czas. Prawidłowo podtrzymując swoją motywację, można realizować zadania, które na początku wydają się trudne, prawie nie do zdobycia. To, co motywuje ludzi do pracy, jest ściśle powiązane z ich systemem wartości. Realizacja różnych potrzeb podtrzymuje motywację i sprawia, że człowiek chce dążyć dalej. Tak jest przynajmniej w przypadku motywacji wewnętrznej. Mówi się, że to właśnie najsilniejsza motywacja, dzięki której możemy długo działać i sprawnie pokonywać pojawiające się przeszkody.

Motywacja – co skłania ludzi do działania?

Motywacja w pracy może być różnorodna. Dla większości osób nagradzające są gratyfikacje finansowe, a zatem uposażenie oraz dodatkowe kwoty zdobywane na przykład w ramach premii okresowej za konkretne osiągnięcia. To zupełnie zrozumiałe, że pieniądze nakręcają do działania i pracy, ponieważ to właśnie dzięki nim możemy zaspokoić wiele innych potrzeb. Z drugiej strony spłycanie motywacji tylko do czynników finansowych jest zbyt wąskim spojrzeniem. Okazuje się bowiem, że wielu ludzi pracuje również z innych względów. Mowa tutaj na przykład o potrzebie rozwoju, osiągania istotnych celów, uczenia się nowych umiejętności, przekraczania własnych łęków. Dla ludzi często motywująca jest też dobra współpraca w zespole, relacje towarzyskie w pracy, możliwość pracy przy prestiżowych projektach, które są bardzo rozwijające.

Dodatkowe czynniki motywujące ludzi do pracy

W wielu branżach, w których to pracownicy dyktują warunki, stawia się na sporo dodatkowych motywatorów, dzięki którym można utrzymać specjalistów w swoim zespole. Najczęściej są to dodatkowe pakiety ubezpieczenia w prywatnych klinikach, karty na siłownię, do kina, bony do sklepów z okazji świąt. Dodatkowo motywować może samochód służbowy, wysokiej jakości sprzęt elektroniczny otrzymywany w ramach pracy. To jeszcze nie wszystko. Często już na wstępnych etapach współpracy z nowym pracownikiem firmy starają się pokazać mu, jak dbają o swoich ludzi. Czynnikiem motywującym jest na przykład kosz słodyczy lub innych gadżetów, który wręcza się na powitanie. Taki miły gest na przełamanie lodów to jeden z dodatkowych motywatorów, po który najczęściej sięga się w nowoczesnych korporacjach.

Udostępnij