stronazatysiac.pl

Blog w tematyce biznesu, finansów i pracy.

Biznes

Transport z Chin – czy nadal się opłaca?

Transport z Chin – czy nadal się opłaca?

Każdego tygodnia do polskich gospodarstw domowych trafia mnóstwo towarów z Chin. Co sprawia, że towary z Azji są tak popularne? Czy kluczem do sukcesu jest niska cena? Czy produkty te cechują się wysoką jakością?

Transport towarów z Chin

Aby towary zostały przetransportowane z Chin do Polski, strony zaangażowane w tę transakcję muszą spełnić szereg wymagań. Trzeba opłacić wszelkie wymagane prawem podatki, akcyzy, cła. A jednak kupowanie chińskich produktów wciąż opłaca się polskim gospodarstwem domowym. Transport z Chin nie jest zatem drogi. W dobie kryzysu ekonomicznego i narastającej inflacji Polacy coraz częściej szukają oszczędności. Na czym można zaoszczędzić? Ceny żywności rosną coraz bardziej. W tej sytuacji szuka się oszczędności na przykład przy zakupie ubrań i kosmetyków, a te można zamówić z Chin.

Produkty z Chin do Polski przyjeżdżają drogą morską albo lotniczą. Wybór określonej drogi jest podyktowany przede wszystkim zasobami finansowymi. Wiele zależy też od tego, jak długo można czekać na dany towar. Droga morska jest przecież bardzo długa, droga lotnicza zdecydowanie krótsza. Chiny bez wątpienia są ogromnym eksporterem swoich towarów i wciąż starają się pozyskać nowe rynki zbytu, aby sprzedawać jeszcze więcej.

Przeniesienie produkcji do Chin

Nie da się ukryć, że przedmioty wyprodukowane w Chinach zdominowały polski rynek. Praktycznie na każdym przedmiocie dostępnym w sklepie do sprzedaży można zobaczyć napis „made in China”. Niektórzy ludzie uważają, rzeczy wyprodukowane w Chinach są niskiej jakości, na jeden lub kilka razy, a później trzeba je wyrzucić. Czy taka jest prawda? Niekoniecznie. Wiele znanych marek, wielu rekomendowanych producentów odzieży, sprzętu AGD i RTV, firmy z branży motoryzacyjnej, decydują się na przeniesienie produkcji do Chin.

Dlaczego? Oczywiście ze względów finansowych. Pracownikom w Chinach można zapłacić mniej. W Europie za tę samą pracę trzeba by było zapłacić o wiele więcej. Każda firma, która produkuje swoje towary w Europie, prędzej czy później ma pokusę przeniesienia produkcji do Chin. Wiele przedsiębiorstw wybrało już tę drogę. Ryzyko to oczywiście obniżenie jakości. Zdaje się jednak, że w obecnych czasach można na odległość sprawować kontrolę nad personelem i jakością wytworzonych dóbr.

Co Polacy zamawiają z Azji?

Co Polacy najczęściej zamawiają z Azji? Zdecydowanie częściej zamówienia takie są robione przez kobiety. Kosmetyki i ubrania, produkty do użytku domowego, do gotowania, sprzątania, dekoracji domu. Wiele matek zamawia na stronach z chińskimi towarami ubranka dla swoich pociech. Czy to postępowanie jest bezpieczne? Warto mieć na uwadze fakt, że ubrania to nie posiadają atestów niezbędnych do tego, aby były dopuszczone do sprzedaży na rynku europejskim. Warto zatem dobrze się zastanowić, jakie produkty można zamówić z Chin bez zbędnego ryzyka, a jakich produktów lepiej unikać i kupować je w Polsce. Każdy człowiek podejmuje decyzje zakupowe indywidualnie, w oparciu o własne doświadczenia i przekonania.

Udostępnij