stronazatysiac.pl

Blog w tematyce biznesu, finansów i pracy.

BiznesPraca

Umowa o pracę czy umowa zlecenie – jak wybrać odpowiednią?

Umowa o pracę czy umowa zlecenie – jak wybrać odpowiednią?

Stosunek prawny pomiędzy pracodawcą a pracownikiem regulowany jest za pomocą różnego rodzaju umów – najczęściej spotykanymi są między innymi umowy o pracę, umowy zlecenie, a także umowy o dzieło.

Umowa o prace przywileje

Umowa o pracę to rodzaj kontaktu, w którym pracownik zobowiązuję się do wykonywania konkretnego rodzaju pracy na rzecz pracodawcy. Pracodawca rozlicza z kolei tę pracę oraz wyznacza termin i miejsce jej wykonywania. Dodatkowo w umowie o pracę określa się także warunki zatrudnienia takie jak wymiar urlopu czy wysokość wynagrodzenia. Warto pamiętać także o tym, że umowa o pracę powinna zostać zawarta na piśmie, w dwóch jednakowo brzmiących egzemplarzach.

Jednym z głównych przywilejów pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę jest prawo do płatnego urlopu. Pracownikowi, w zależności od stażu pracy, przysługuje nawet do 26 dni urlopu w ciągu roku.

Poza tym pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę mają zapewnioną większą stabilność zatrudnienia. Umowa o pracę w większości przypadków może zostać rozwiązana wyłącznie przy zachowaniu ustalonego okresu wypowiedzenia, co chroni pracownika przed nagłą i niespodziewaną utratą źródła dochodu. Dodatkowo umowa o pracę zabezpiecza także kobiety w ciąży, osoby niepełnosprawne czy pracowników w okresie przedemerytalnym – czynniki te zapewniają różnego rodzaju przywileje, chroniąc między innymi przed wręczeniem wypowiedzenia.

Umowa o pracę a składki na ubezpieczenie

Umowa o pracę wiążę się także z regularnym opłaceniem składek na ubezpieczenie społeczne pracownika. Warto pamiętać o tym, że okres przepracowany w oparciu o umowę wliczany jest także do stażu pracy, który ma ogromny wpływ na wysokość oraz prawo do pobierana świadczeń emerytalnych.

Dodatkowo osoba zatrudniona w oparciu o umowę o pracę jest zabezpieczona także na wypadek różnego rodzaju wypadków oraz chorób – pracownik opłacający składki ZUS ma prawo między innymi do płatnego zwolnienia lekarskiego. Poza tym pracownicy wykonujący obowiązki wynikające z umowy o pracę mają również prawo do różnego rodzaju zasiłków – zasada ta dotyczy między innymi kobiet korzystających z zasiłku macierzyńskiego.

Najważniejsze korzyści z umowy zlecenie

Umowa zlecenie to rodzaj umowy cywilnoprawnej, w której zleceniobiorca podejmuje się wykonania czynności na rzecz zleceniodawcy. Umowa zlecenie nie uprawnia pracownika do płatnego urlopu, nie chroni go również przed nagłym i niespodziewanym zwolnieniem.

Umowa zlecenie, choć z reguły postrzegana jako gorsza od umowy o pracę, niesie ze sobą pewne korzyści. Po pierwsze umowa zlecenie gwarantuje pracownikowi nieco większą swobodę działań, bardzo często pozwalając mu na elastyczne ustalanie godzin i miejsce wykonywania pracy. Dodatkowo umowa zlecenie nie zakłada przestrzegania sztywno ustalonego okresu wypowiedzenia, co może okazać się szczególnie atrakcyjną opcją dla studentów – w wielu przypadkach umowa zlecenie może być bez problemu połączona z innymi aktywnościami takimi jak nauka czy dodatkowa praca.

Umowa o prace czy umowa zlecenie – którą wybrać?

Wybór pomiędzy umową o pracę a umową zlecenie powinien zostać dopasowany do indywidualnych potrzeb i oczekiwań każdej osoby. Pracownicy poszukujący stabilizacji powinni zdecydować się na umowę o pracę, która zagwarantuje im między innymi prawo do płatnego urlopu oraz zabezpieczy ich przed nagłą utratą stanowiska.

Umowa zlecenie to z kolei idealna opcja dla osób, którym zależy na nieco większej niezależności. Ten rodzaj umowy sprawdzi się świetnie między innymi w przypadku studentów czy osób pracujących na własny rachunek.

Udostępnij