stronazatysiac.pl

Blog w tematyce biznesu, finansów i pracy.

Rozwój osobisty

Żaluzje i rolety bez wiercenia – czy to możliwe?

Żaluzje i rolety bez wiercenia – czy to możliwe?

Żaluzje i rolety to jedne z najpopularniejszych i najwygodniejszych osłon okiennych. Pozwalają cieszyć się poczuciem prywatności w mieszkaniu, a jednocześnie chronią wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem czy nasłonecznieniem. Niestety w niektórych pomieszczeniach ich montaż jest utrudniony z uwagi na problemy techniczne związane z wykonaniem otworów. Zatem czy można zamontować rolety i żaluzje bez wiercenia? Czym są rolety bezinwazyjne i jak działają? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!

Żaluzja bez wiercenia – kiedy może się przydać?

Rolety i żaluzje to konstrukcje, które zwykle montuje się do nadproży okiennych. W tym celu trzeba wykonać otwory i wprowadzić do nich kotwy lub kołki szybkiego montażu. Poza żaluzjami montowanymi w nadprożach istnieją też żaluzje do ściany oraz żaluzje do sufitu. Również w ich przypadku konieczne jest wykonanie przewiertu. Zdarza się jednak, że warunki techniczne pomieszczenia nie pozwalają na inwazyjny montaż – zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy do czynienia z gęstym zbrojeniem nadproża, odpadającym tynkiem lub dużym ryzykiem przebicia przewodów elektrycznych. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest montaż specjalnych rolet i żaluzji na oko bez wiercenia.

Rolety i żaluzje z taśmą dwustronną piankową

Najłatwiejszym sposobem, by zamontować żaluzje nowoczesne bez wiercenia, jest zastosowanie modeli samoprzylepnych. Uchwyty żaluzji są pełne, bez gniazda na wkręty, i pokrywa je dwustronna taśma samoprzylepna, najczęściej w wersji piankowej. Dzięki temu można stabilnie zamontować konstrukcję zarówno na ramie okiennej, futrynie, jak i ścianie pokrytej farbą olejną czy okleiną. Taki rodzaj montażu żaluzji pozwala przede wszystkim na mocowanie lekkich modeli, które nie wymagają wiercenia do prawidłowego funkcjonowania. Wadą tego rozwiązania jest niewielka nośność, dlatego cięższe żaluzje do nowoczesnego wnętrza – na przykład aluminiowe czy drewniane żaluzje tarasowe – nie nadadzą się do montażu na taśmach dwustronnych. Poza tym po przyklejeniu żaluzji do ramy problemem może być też ograniczona możliwość otwierania lub uchylania okna.

Czym są rolety bezinwazyjne?

Nieco innym sposobem montażu, choć również niewymagającym wiercenia, cechują się tzw. rolety i żaluzje bezinwazyjne. Takie konstrukcje są wyposażane w uchwyty, dzięki którym możesz zamocować roletę na ramie skrzydła okiennego. Do produkcji uchwytów wykorzystuje się trwałe i odporne tworzywo sztuczne, co umożliwia zamknięcie okna bez obaw o zniszczenie tego elementu czy odpadnięcie całej konstrukcji. Żaluzje zakładane na okno mogą utrzymać większy ciężar niż te na taśmę dwustronną, dlatego mogą to być nawet dużo cięższe osłony. Ograniczeniem wynikającym z takiego montażu jest przypisanie jednej rolety do tylko jednego, konkretnego skrzydła okiennego.

Żaluzje bez wiercenia – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Żaluzja do ramy okna montowana bez wiercenia jest nieco mniej trwała niż ta instalowana inwazyjnie. Jeśli decydujesz się na tego typu konstrukcję, nie wybieraj więc produktów z niesprawdzonego źródła lub o wątpliwej jakości. Nie oszczędzaj na komponentach, ponieważ może się okazać, że będziesz mieć ciągłe problemy nie tylko z samym mocowaniem, ale i całą konstrukcją. Przy okazji możesz pogorszyć funkcjonalność okien, które będą się gorzej otwierać ze względu na zakup niskiej jakości produktu. Montaż bez wiercenia powinien zatem dotyczyć wyłącznie żaluzji wysokiej jakości. Jeśli są one wykonane z solidnych materiałów, możesz ich regularnie używać bez obaw o uszkodzenia, a w razie potrzeby łatwo je wyczyścisz czy nawet zdejmiesz.

Jak zamontować żaluzje na oknie?

Jak zamontować żaluzje? Ich montaż nie wymaga pomocy fachowca (choć nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z jego pomocy, jeśli nie czujesz się pewnie). Jeżeli masz w domu podstawowe narzędzia i smykałkę do tego typu prac, śmiało możesz się podjąć montażu zamówionych rolet lub żaluzji. Jak je zamontować samodzielnie? Sposób mocowania zależy od rodzaju wybranego przez Ciebie produktu. Żaluzja do samodzielnego montażu ma zwykle dołączoną do zestawu instrukcję, dzięki której ze wszystkim sobie poradzisz. Możesz też poszukać filmików instruktażowych w internecie. Pamiętaj, aby precyzyjnie dopasować żaluzję do okna. Przed rozpoczęciem pracy upewnij się, że żaluzja nie będzie utrudniać otwierania okna i nie zasłoni klamki ani grzejnika.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij